Jak zacząć grać w futsalu?

Jak zacząć grać w futsalu?

17 sierpnia, 2020 Wyłączono przez admin

Futsal, pomimo pozornego podobieństwa do piłki nożnej opiera się na nieco innych zasadach. Dyscyplinę tę cechuje wyjątkowa dynamika spowodowana ograniczeniem przestrzeni do powierzchni sali rekreacyjnej. Czynnik ten może odstraszać i kreować wizerunek futsalu jako sportu nadmiernie wymagającego. Na szczęście tego typu przekonania są mylne, a rozpoczęcie treningów łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.

Na początku, zanim amator zdecyduje się wyjść na boisko dobrze wprowadzić pewne modyfikacje dotychczas podejmowanej aktywności fizycznej (lub w ogóle wprowadzić ją do stałego planu dnia, jeśli nie znalazła się tam wcześniej. Systematyczne ćwiczenia zawierające w sobie najważniejsze elementy gry takie jak podania, bieg pomiędzy pachołkami imitującymi przeciwników czy strzelanie do bramki pomoże wyrobić dobre nawyki i kondycję. Oprócz rozsądnie podejmowanego wysiłku mądrym krokiem może okazać się sukcesywne zmienianie diety. Należy zwracać uwagę szczególnie na odpowiednie spożycie białka oraz ograniczenie pokarmów powodujących problemy żołądkowe. Jadłospis taki potrafi ułożyć dietetyk, ale jeśli na początku gracz nie jest pewny, czy np. sport ten szybko mu się nie znudzi, może samodzielnie wyliczać kalorie.

Po znalezieniu zespołu nastawionego głównie na rekrutację i szkolenie nowych zawodników pozostaje pilnie uczestniczyć w treningach. Rozgrywki drużynowe zapewniają częsty kontakt z piłką, co sprawia dobre warunki do doskonalenia techniki przyjęć i podań. Ponadto ciekawym rozwiązaniem wpływającym na formę początkującego gracza może być uważne oglądanie transmisji. Tworzenie porównań oraz wnikliwa obserwacja pomoże rozwinąć pożądaną inteligencję piłkarską, wyrobi prawidłowy wzorzec szybkich reakcji i samego wizerunku meczu. Ucząc się od najlepszych, zawodnik zyskuje umiejętność planowania kolejnych kroków zdobywania przewagi przestrzennej, a także liczebnej.