Najlepsi z najlepszych w futsalu na świecie

Najlepsi z najlepszych w futsalu na świecie

26 sierpnia, 2020 Wyłączono przez admin

Futsal, potocznie znany wcześniej jako halówka jest obecnie coraz szybciej rozwijającą się dyscypliną sportową. Pierwszy mecz piłki nożnej na hali, w zespołach 5-cio osobowych, został rozegrany już na początku XX wieku. Początkowo miał być to sport dla dzieci, ze względu na wymiary boiska oraz liczbę osób w drużynie. Futsal zyskał jednak wielu sympatyków wśród dorosłych i stał się oficjalną odmianą piłki nożnej. Od 1989 roku rozgrywane są nawet Mistrzostwa Świata w Fustalu. Kto na nich zwycięża? Kim są zawodnicy oraz jakie reprezentacje dominują w tabelach? Oto najlepsi z najlepszych w futsalu na świecie.

W statystykach FIFA podane jest 158 drużyn z całego świata, które rywalizują między sobą w rozgrywkach futsalowych. Na czele stawki znajdują się reprezentacje takich krajów jak Brazylia, Hiszpania oraz Argentyna. Zgodnie z danymi z 2016 roku, Polska zajmowała wtedy 35. miejsce w rankingu FIFA w futsalu.

Najlepszym strzelcem wszech czasów w męskim futsalu jest Alessandro Rosa Vieira znany jako Falcao. Brazylijczyk przez wielu uważany jest za najlepszego na świecie zawodnika oraz stawiany jako wzór dla innych, ze względu na wybitne umiejętności w dryblingu i oddawaniu celnych strzałów. Urodzony w 1977 roku, Falcao rozegrał w swojej karierze aż 701 meczy ligowych oraz 258 reprezentacyjnych, zdobywając łącznie aż 1406 goli. Napastnik ma na swoim koncie wiele zdobytych tytułów mistrzowskich oraz Złoty But i dwie Złote Piłki.

Jednym z najlepszych, obecnie grających zawodników jest Ricardo Filipe da Silva Braga, czyli Ricardinho, którego można zobaczyć grającego w barwach Portugalii oraz Interu FS. Skrzydłowy, urodzony w 1985 roku, ma na swoim koncie 161 występów ligowych oraz 135 goli. Obecnie uznawany jest za jednego z najlepszych graczy, a także nazywany „O Magico”, czyli Czarodziej, za względu na swoje umiejętności. Ricardinho jest zdobywcą wielu tytułów mistrzowskich, a także jest jedynym w historii futsalu graczem, który więcej niż 4 razy został wybrany Najlepszym Piłkarzem Świata przez Futsal Planet.

Urodzony w 1971 roku Manoel Tobias da Cruz Júnior, jest gwiazdą futsalu, stawianą na równi z Falcao. Brazylijczyk, którego na hali można było widzieć w latach 1989-2007, 3 razy z rzędu zdobył tytuł Najlepszego Piłkarza Świata (2000-2002). Podczas 4 występów na Mistrzostwach Świata FIFA w Futsalu, zdobył aż 44 gole, co daje mu wynik najwyższy wśród graczy. Jest wielokrotnym zwycięzcą zawodów oraz posiada tytuły mistrzowskie, zdobyte zarówno w barwach klubowych, jak i reprezentacyjnych.