Najlepsze drużyny futsal w Polsce

Najlepsze drużyny futsal w Polsce

13 sierpnia, 2020 Wyłączono przez admin

Futsal to sport w większości wzorowany na piłce nożnej. Znacznie się jednak różni stylem gry, boiskiem czy nawet piłką. Natomiast najbardziej futsal wyróżnia to, że zawodnicy grają nie na otwartym boisku, lecz na hali, stąd też wzięła się nazwa tej dyscypliny. Futsal zapoczątkował w 1994 roku, kiedy to podczas posiedzenia Komisji Futsalu PZPN Ekstraklasy ustalano regulamin rozgrywek i w sezonie 1994/1995 po raz pierwszy rozegrano Ligę Halową Piłki Nożnej Pięcioosobowej.

Przystąpiło wtedy do gry osiem drużyn, a królowały drużyny z Gliwic. P.A. Nova Gliwice zdobywająca tytuł mistrza ligi w tym sezonie oraz Jard Gliwice ogłoszona wicemistrzem Polski w Futsalu. Clearex Chorzów to drużyna mająca na swoim koncie najwięcej medali za ligowe rozgrywki futsalowe.

W sezonie 1999/2000 zdobyli złoty medal i przez następne dwa lata bronili tytułu mistrza Polski, po czym przez trzy lata z rzędu ogłaszano ich wicemistrzami, żeby znów zdobyć dwa złote medale rok po roku. Po tym świetnym dla klubu okresie siły lekko opadły i tylko dwa razy zdobyli brązowy medal, ostatni w sezonie 2018/2019. Na drugim miejscu według klasyfikacji zdobytych medali znajduje się P.A. Nova Gliwice mająca na swoim koncie tyle samo tytułów mistrza Polski natomiast po jednym srebrnym i brązowym medalu mniej od zawodników z Chorzowa. Drużyna z Gliwic swoje lata świetności miała wraz z początkami rozwijania się ligi futsalowej w Polsce. Ostatni medal zdobyli w sezonie 2007/2008, gdy zdobyli Mistrzostwo Polski. Rekord Bielsko-Biała to drużyna, która zabłysnęła w ostatnich latach i znajduje się na trzecim miejscu w tabeli według zdobytych medali. Ekipa z Bielska-Białej jest aktualnym mistrzem Polski, zdobyła najwięcej brązowych medali w historii futsalowych rozgrywek w Polsce oraz cztery lata z rzędu zdobywała tytuł.