Historia futsalu w Polsce

Historia futsalu w Polsce

20 sierpnia, 2020 Wyłączono przez admin

Futsal, czyli piłka nożna halowa jako dyscyplina sportowa narodziła się w okresie międzywojennym, a dokładnie 1930 roku w Urugwaju. W porównaniu do piłki nożnej w standardowej formie jest on stosunkowo młody. Futsal oficjalnie został uznany za dyscyplinę sportową dopiero w 1971, wraz z powstaniem Międzynarodowej Federacji Futsalu – Federación Internacional de Fútbol de Salón (FIFUSA). Pierwsze mistrzostwa świata miały zaś miejsce w São Paulo, w 1981 roku. Pytanie jednak kiedy futsal pojawił się w Polsce?

Początki polskiego futsalu

W piłkę nożną halową grywano w Polsce już w latach 80 i organizowano Mistrzostwa Polski, jednak w składach 6-osobowych. Wtedy nad rozgrywkami czuwała jeszcze Komisja Krajowa Szóstek Piłkarskich. Dostosowanie liczby piłkarzy w składzie do zasad przyjętych przez FIFA miało dopiero miejsce w 1988 roku. Do początku lat 90 w futsal grywano jedynie w rozgrywkach klubowych, w 1992 zaś nastąpił przełom i powołano drużynę Reprezentację Polski w futsalu, która w tym samym roku wzięła również udział w Mistrzostwach Świata w Hongkongu. Swój pierwszy oficjalny mecz zagrała zaś w Hiszpanii 21 kwietnia 1992 przeciwko zespołowi Reprezentacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (czyli ZSRR). Mecz ten zakończył się remisem 7:7. Pierwszego gola dla reprezentacji zdobył wówczas Artur Załęcki. Pierwsze zwycięstwo reprezentacja odniosła już w drugim spotkaniu przeciwko ówczesnej Czechosłowacji.

Współcześnie polski futsal ma się dobrze. Poza reprezentacją istnieją 3 klasy ligowe: Ekstraklasa, I liga i II liga. W 2007 roku rozwinął się również futsal kobiet, a pierwszym kobiecym zespołem, który zdobył Mistrzostwo Polski jest  ISD Gol Częstochowa.